Strona główna > Inne > Błędy związane z czasem

Błędy związane z czasem

Nazbierało mi się ostatnio trochę ciekawych przypadków/błędów związanych z czasem. Są one trochę inne niż te które zazwyczaj spotykam. Mają one tą szczególną cechę że pojawiają się naglę, mimo że nic się w strukturze kodu nie zmieniło; lub występują, a potem znikają (duch).
Przytoczone tu przypadki są związane z bazą danych (może lista się rozszerzy z czasem, a może ktoś podrzuci inne przykłady). Są to błędy związane raczej z danymi, stąd może dlatego częściej pojawiają się właśnie przy bazie.

Przypadek przeterminowania się danych
Objawy: Coś nagle przestało działać, a nic nie było ruszane.
Przykład: Sprawdzenie czy dziś nie mija jakaś data. Warunek ten może być zaszyty w jakimś zapytaniu, widoku czy procedurze. Wszystko jest dobrze na początku, gdy owa graniczna data jest odległa w czasie, powiedzmy za rok. Kiedy jednak to nadchodzi, może być zdziwienie, chwila zamieszania i długotrwałe przeszukiwanie całego kodu, a baza często stoi jako jeden z ostatnich etapów tego szukania.
Nie chodzi tu tylko o przypadek zaszycia sprawdzenia czasu z obecną data (SYSDATE), ale może to być jakaś wartość wzięta z bazy, którą ktoś nieopacznie zmienił, a związek z błędem może nie być łatwo dostrzegalny.

Przypadek niewłaściwego formatu czasu
Objawy: Brak działania funkcjonalności w określonych porach.
Przykład: Narzucenie dostępności czegoś w określonych dniach, czy godzinach.
Błędy gdy zegar systemowy rozjedzie się z rzeczywistością. Bardziej prawdopodobne na etapie developmentu – kiedy nie dba się zbytnio o środowisko i nikomu nie przeszkadza że zegar spieszy się przykładowo o 2 godziny.
Określenie dnia tygodnia (ten właśnie przypadek natchną mnie do napisania tego posta 😉 ). Nie właściwa instalacja bazy i przyjęcie formatu daty, lokalizacji serwera w innej strefie czasowej. A to może prowadzić, że na jednej instancji bazy funkcja może zwracać inne wartości niż na drugiej. Ów przykład dla Oracla
TO_CHAR (SYSDATE, 'D')
określenia jaki dzień tygodnia mam – raz może się to liczyć od niedzieli, innym razem od poniedziałku.

Reklamy
Kategorie:Inne Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: