Strona główna > Inne > Pisanie testów w JavaScript

Pisanie testów w JavaScript

JavaScript potrafi być upierdliwe ;).
Pomijając problem z manipulacja DOM, ciężko się tworzy w tym kod, który możesz od razu sprawdzić czy debgować. Teraz trochę się to zmieniło, porównując to do czasów kiedy zaczynałem się poważniej zajmować JavaScriptem: przykładowo mamy FireBug_a i inne dodatki do przeglądarek, które ułatwiają nam zrozumienie co się dzieje w kodzie.
Jednak problemy typu: brak średnika lub sama literówka w nazwie zmiennej są najczęściej odkrywane w przeglądarce kiedy uruchamiamy daną stronę i widzimy że wyrzucane są wyjątki. Taki błędy odkrywane są powoli.

Rozwiązanie tych problemów może być pisanie testów. Wymaga to jednak pewnego zachodu np. porządku w plikach js, tak aby nie ciągnąć za sobą zbyt dużo zależności. Do końca sam nie wiem jak się do tego dobrze zabrać.
Sposób jaki postaram się tu przedstawić jest dobry do testowania prostych koncepcji lub nauki JavaScriptu.

Wszystko zaczyna się od narzędzia jakim jest js-test-driver. Pod podanym linkiem jest strona tego narzędzia, a na niej filmik prezentujący sposób pracy z nim (polecam go obejrzeć, to co opiszę dalej w dużym stopniu opera się o to co zostało tam pokazane). Używanie tego wymaga pewnego zachodu z ustawieniem środowiska pracy, tak aby testować kod we wskazanych przeglądarkach.

Tutaj jest dobre miejsce do startu, są tu przykładowe testy wraz ze wszystkim co jest potrzebne do uruchomienia, Potrzebne pliki (jary) można jednak pobrać z innego miejsca. Także idąc za podanym przykładem, testy będę pisał w oparciu o ten sam problem „gra w życie” (szczegóły).

Jak uruchomić serwer testów
A więc zaczynajmy od uruchomienia serwera, należy mieć odpowiedni jar (tutaj jest to JsTestDriver-1.3.5.jar). Serwer można uruchomić poniższą komendą:

java -jar JsTestDriver-1.3.5.jar --port 9876

Lub za pomocą skryptu, zawierającą tą komendę. Jest to najprostsza konfiguracja gdzie jedynym istotnym parametrem jest port pod którym będzie dostępny serwer. Po wystartowaniu serwera należy otworzyć przeglądarkę, w której chce się testować (można testować jednocześnie pod kilkoma), i podać adres:

http://localhost:9876

Następnie kliknąć link „Capture This Browser” i przeglądarka jest przechwycona do testów.

Jak uruchomić testy
Testy uruchamia się podobną komendą, choć jest ona trochę bardziej skomplikowana. U mnie upchnięta do pliku bat wygląda tak:

set BASE_DIR=D:\game-of-life
java -jar "%BASE_DIR%\JsTestDriver-1.3.5.jar" ^
--config "%BASE_DIR%\jsTestDriver.conf" ^
--basePath "%BASE_DIR%" ^
--tests all --reset

W podanym przykładzie wszystkie pliki są w tym samym katalogu. Plik jsTestDriver.conf z konfiguracją mówiący o tym co ma być wczytane podczas uruchamiania testów i pod jakim adresem działa serwer testów. Wygląda on tak:

server: http://localhost:9876

load:
- js/jasmine.js
- js/JasmineAdapter.js
- http://underscorejs.org/underscore-min.js
- game-of-life.js
- game-of-life-tests.js

Kończąc ten opis jak uruchomić testy.
Całość kodu jest dostępna tutaj. A sama symulacja życia może być podziwiana tutaj. Fajny sposób do dzielenia się kawałkami kodu ;). Można na żywo edytować i sprawdzać jak zmiany się zachowują. Polecam pobawić się zmianą reguł życia.

Reklamy
Kategorie:Inne Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: