Strona główna > Inne > Dysonans poznawczy

Dysonans poznawczy

Dysonans poznawczy to ciekawy termin na który ostatnio wpadłem. Link jest lepszym źródłem wiedzy, więc dalej przytoczę do czego może wydawać się to użyteczne.

Wyrywkowo jednak aby skupić się na tym o co mi chodzi to: „Teoria dysonansu poznawczego postuluje, że gdy w sytuacji wolnego wyboru postępujemy niezgodnie z naszymi postawami, to postawy zostaną dostosowane do naszych zachowań. Ludzie myślą tak, aby to było zgodne z ich zachowaniem”. Lub inaczej człowiek stara się redukować stany w którym odczuwa że „Co innego myślę, a co innego robię”.

A co do wykorzystania tego. W oparciu o założenia tej teorii był wykonany eksperyment, w skrócie było to tak: Poproszono studentów o wzięcie udział w pogadance dla liceistów na temat korzyści z używania prezerwatyw. Później stwierdzono że wśród tych studentów wzrost poziom użycia prezerwatyw.
Tak więc przeszczepiając to na grunt informatyczny: jeśli ktoś wystąpi z prezentacją w której mówi na przykład o zaletach stosowania TDD, podczas gdy nie do końca jest o tym przekonany, to może to skutkować tym że w późniejszym okresie będzie częściej stosować tą technikę ;). Tak jakby tłumaczył się, że w końcu zachwalałem to publicznie, to trudniej jest mu postępować inaczej później. Takie zachowanie wprowadzające dysonans nie musi sprowadzać się do prezentacji, może to być wpis na blogu lub podpisanie ankiety popierającej coś (na przykład w takiej formie).
W każdym razie przy pomocy takiego triku można chyba promować zachowania, które się pożąda, jeśli inne wydawałoby się racjonalne argumenty zawiodły ;).

Reklamy
Kategorie:Inne Tagi: ,
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: